fbpx
375 TL ÜZERİ TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÜCRETSİZ KARGO! Online destek hattı: 0 324 616 0444 info@okyay.com.tr

Reçel ve Pekmezde Neden Köpürme Gerçekleşir?

Okyay Sözlük - Reçel ve Pekmez'de Neden Köpürme Gerçekleşir?

İçerik

Reçelde Köpürme

Reçel dayanıklı gıdalar grubuna girmektedir, ancak bazı durumlarda bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bu bozulmalardan biri ise reçelin köpürmesidir. Reçelin bozulmasına etki eden faktörler ısı ve ışıktır. Bu tarz dış etkilere maruz kalmış reçeller; köpüklenme, renk değişimi veya tadında ekşimeye sebep olabilir. Reçelin şeker oranı düşük olduğunda, yani kıvamı tam olmadığında da köpürme gerçekleşebilir.

Reçelde köpüklenmeyi önlemek için güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Kuru ve serin yerlerde tutulduğunda reçelin ömrü uzayacaktır. Kapağı açıldıktan sonra reçellerin kısa sürede tüketilmesi gerekmektedir. Reçelde köpüklenme fark ettiğimizde ise asla tüketilmemesi gerekir, çünkü köpüklenme reçelin bozulduğu anlamına gelir.

Pekmezde Köpürme

Reçel gibi, uygun koşullarda saklanan pekmez de uzun süre muhafaza edilebilir. Uygun ortam sağlanmadığında ise aşamalı olarak bozulma gerçekleşir. Pekmez serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmelidir, mutlaka güneş ışığından korunmalıdır. Kapağı açıldıktan sonra ise buzdolabında saklanmalıdır.

Pekmezde gerçekleşen bozulmanın ilk evresi köpüklenmedir. Genelde açık kahverengi veya sarı renkte olan bu köpük, pekmezin üzerini kaplar. Köpüren pekmezin rengi koyulaşır, kaşığa aldığınızda yoğun, koyu bir renk görülür ve pekmez kaşıktan kolayca akmaz.

Pekmez çalkalandığında önceki haline göre daha yoğun bir kıvama geliyorsa, bu da bozulduğu anlamına gelir. Dibinde tortu oluşması halinde de bozulduğunu anlayabiliriz. Bunun dışında tadında oluşan değişiklik ve ekşime de bize pekmezin bozulduğunu gösterebilir.

Pekmezin yapısı kolaylıkla değişebilen bir üründür, bu sebeple pekmezin kısa sürede tüketilmesi tavsiye edilir. Ağzı kapatılarak nemden uzak bir şekilde saklanması gerekmektedir. Pekmezin saklama ömrünü uzatmak için cam kaplarda saklanması gerekir.


Son Yazılar

Okyay Blog - Balıktan Sonra Neden Helva Yenir?
Balıktan Sonra Neden Helva Yenir?

Balık, vücuda sunduğu faydalarla düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerdendir. Bağışıklık sistemini koruyan balık, kemiklerin güçlenmesine de destek olur. Aynı zamanda çocukların zeka gelişiminde de etkin

Devamını Oku »
Okyay Blog - Tahin Helvası Süt Yapar mı?
Tahin Helvası Süt Yapar mı?

Anne sütü, bebekleriniz için en faydalı besindir. Özellikle ilk 6 ay boyunca bebeğin yalnızca anne sütü tüketmesi gerekir. Hem gelişimini daha sağlıklı sürdürebilmesi hem de

Devamını Oku »
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?