fbpx
200 TL ÜZERİ TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÜCRETSİZ KARGO! Online destek hattı: 0 324 616 0444 info@okyay.com.tr

Pekmez Nedir ve Pekmez’in Faydaları Nelerdir?

Okyay Sözlük - Pekmez Nedir, Pekmez'in Faydaları Nedir?

İçerik

Pekmez’in Tarihsel Süreci

Pekmez’in çıkış tarihi tam olarak bilinmese de, üzüm ile alakalı olarak sürecin 5.000 yıl önce başladığı ve bağların günlük hayatın en önemli parçalarından biri olduğu arkeolojik kazılar ile bulunmuştur. Özellikle Doğu Anadolu ve Ege bölgelerinde yoğun bir bağcılık uğraşına rastlanmış; bu üzümlerden bir çok ürün elde edildiği gözlemlenmiştir.

Üzüm, İncir ve Keçiboynuzu gibi meyvelerin ezilmesi ve kaynatılması ile üretilen; yoğun ve tatlı bir şuruba pekmez denmektedir. Bir çok meyveden elde edilebilen pekmezin en yaygın görüleni ise üzüm ve keçiboynuzu (harnup) pekmezleridir.

Pekmez’in Faydaları Nelerdir?

Meyvelerden doğal olarak üretilen bir gıda olması sebebi ile bir çok faydayı içerisinde barındıran pekmez, günlük hayatta bir çok şekilde tüketilmektedir. Tahin ile birlikte karıştırılarak yapılan tahin-pekmez tatlısı en çok tercih edilen tüketim şekli iken; özellikle sağlıklı bir tatlı olması sebebi ile hamile kadınların da özellikle harnup pekmezi çokça tercih ettiği bir besindir.

  • Pekmez, karbonhidrat açısından zenginliği ile güçlü bir enerji kaynağıdır. Mineral açısından da çok zengindir.
  • Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir gibi günlük gerekli mineral ihtiyacının çoğunu karşılayabilmektedir.
  • Sindirim sistemini hızlandırması ile hem diyet için ideal bir besin olup hem de hazımsızlığa iyi gelerek sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi vardır.
  • Bağırsakta oluşabilecek olan parazitlerin (bağırsak kurdu, tenya vb) temizliğinde tercih edilen bir gıda maddesidir.
  • Yüksek krom içeriği işle hamilelikte ve yaşlılıkta azalan krom ihtiyacını dengeleyici bir yanı vardır.

Pekmez tüketimi sonrasında hareketli olunması tavsiye edilir. Yüksek besleyiciliği ile kalorisi fazladır. Bu yüzden tüketim sonrası hareketsiz kalmak kilo alınmasına sebebiyet verebilir. Güne başlar iken alınacak bir kaşık pekmez, gün boyu sizi zinde tutar ve enerji ihtiyacınıza büyük olumlu etki sağlar.

Doğal Yöntemler ile Okyay Pekmez Parmaklarınızın Ucunda

Okyay’ın doğal yöntemler ile ürettiği Okyay Pekmez, bulunmaz lezzeti ve sağlıklı yapısı ile sizleri bekliyor!

Son Yazılar

Okyay Blog - Gül Reçeli Nasıl Yapılır?
Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Kahvaltıların vazgeçilmezi, damak zevkinize yakışacak bir gül reçeli yapmak kolay bir iş değildir. Reçel içinde kullandığımız malzemelerden nasıl yaptığımıza kadar her şey reçelin tadını değiştirebilir. Ayrıca,

Devamını Oku »
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?