fbpx
200 TL ÜZERİ TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÜCRETSİZ KARGO! Online destek hattı: 0 324 616 0444 info@okyay.com.tr

Bal’ın Faydaları Nelerdir?

Okyay Sözlük - Bal'ın Faydaları Nedir?

İçerik

Bal’ın Tarihi ve Bilimsel Süreci

Bal, arılar tarafından meyve tomurcuğu ve meyvelerden alınan nektarın kovanda işlenmesi ile oluşan bir besindir. Yüksek besleyiciliği ve yararları ile bal, çok eski zamanlardan itibaren insanlığın en tatlı besin kaynaklarından biri haline gelmiştir.

Bilinen geçmişi 3.000 yıl öncesine kadar uzanan ve antik Yunan, Mısır, Hint ve Çin bölgelerinde tıpta da sıkça kullanılan bal; sadece bir besin kaynağı olarak değil aynı zamanda iyileştirici etkisi olduğu inancı ile de tüketilmiştir.

Geçmiş zamanlarda bal, yanıklara sürülerek iyileştirici etkisi olduğu söylenegelse de; yanıklar üzerinde olumlu bir etkisine rastlanmadığı belirtilmektedir. Diğer yandan bal’ın güçlü bir antiseptik olması sayesinde, mikroplara karşı etkin bir direnç gösterdiğinde dair araştırmalar mevcuttur. Bu da yanıkların mikrop kapmasını engellediği için, dolaylı yoldan bal’ın geçmişte yanıklarda kullanılmasının mantıklı olabileceğine dair tezi kuvvetlendirmektedir.

Kanser tedavisi sırasında da doğal bal’ın etkili olduğu söylense de bu konuda bilimsel buluş sadece laboratuvar ortamında kanserli hücreyi bal’ın yok edebileceği fakat günlük ortamda bunu başaramadığıdır. Diğer yandan kanserli bir çok kişinin bunun faydasını gördüğünü söylemesi ile halen çalışmalar devam etmektedir.

Bal’ın Faydaları Nelerdir?

B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri açısından çok zengin olan bal, sadece kahvaltıların baş tacı olmakla kalmayıp aynı zamanda faydalı bir gıda takviyesi olarak da tüketilmektedir.

Astım ve bronşit hastalığı olan kişilerin, bal tüketimi ile nefes sürecinde rahatlama yaşadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca uykusuzluk çeken kişilerde çay ile karıştırılan bal’ın rahatlama sağladığı ve uykuya destek verdiği belirtilmektedir.

Prebiyotik bir gıda olan bal, vücudun yararlı hücrelerini arttırma etkisine sahiptir. Bunun yanı sıra antibakteriyel etkisi ve enerji verici içeriği sayesinde vücudun zinde kalmasına destek olur.

Okyay Bal ile Doğal Bal’ın Keyfini Yaşayın!

Okyay’ın doğal yöntemleri ile dağların en güzel çiçeklerden süzülen Okyay Bal, sofralarınıza lezzet katmak için parmaklarınızın ucunda. Okyay Bal ile hem siz hem de çocuklarınız sağlıklı bir tatlının keyfini çıkartmaya başlayın!

Son Yazılar

Okyay Blog - Gül Reçeli Nasıl Yapılır?
Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Kahvaltıların vazgeçilmezi, damak zevkinize yakışacak bir gül reçeli yapmak kolay bir iş değildir. Reçel içinde kullandığımız malzemelerden nasıl yaptığımıza kadar her şey reçelin tadını değiştirebilir. Ayrıca,

Devamını Oku »
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?