fbpx
375 TL ÜZERİ TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÜCRETSİZ KARGO! Online destek hattı: 0 324 616 0444 info@okyay.com.tr

En Doğru Bal Tercihi Nasıl Yapılır?

Okyay Blog - En Doğru Bal Tercihi Nasıl Yapılır?

İçerik

Petek ve Süzme Balın Farkı Nedir?

Petek Balı, arıların ürettikleri balları peteklere depolaması ile oluşan ve sunumunda herhangi bir süzme işlemi yapılmadan doğrudan satışa çıkan bir baldır. Süzme Bal ise petekteki balın üzerindeki sır tabakası kaldırıldıktan sonra santrifüj yöntemi ile balın süzülmesi işlemi sonucu ortaya çıkar. Ayrıca, petek balında arı mumu bulunur, süzme balı ise tortu barındırmayan akışkan bir yapıdadır.

Balın doğallığı ve gerçekliği oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle bal alırken dikkat edilmesi gereken unsurlardan en önemlisi hangi tür balın tercih edilmesi gerekliliğidir. Petekli balın daha doğal olduğu düşüncesi ile ülkemizde bu bal türüne talep daha fazladır fakat arıcılıkta kullanılan ilaçlama daha çok petekler üzerinden gerçekleşmektedir. Bu da petek balının doğallığını azaltan ve kimyasal süreci öne çıkartan bir husustur. Ayrıca bilimsel verilere göre petek balındaki arı mumunun bir faydası yoktur, aksine vücutta sindirilememektedir.

Balların Kalite Kontrol Süreci Nasıl Olur?

Süzme balların akışkan ve berraklığı gözle dahi ölçülebilir bir yapıda olması sebebi ile kalite kontrol sürecinden geçirilmesi daha kolaydır. Süzme baldan alınan numune homojen bir yapıda olduğu için balın gerçekliği ve doğallığı kolayca anlaşılabilmektedir. Petekli ballarda ise ayrı ayrı numune almak gerekir, bu sebeple analiz süreci daha zor olup; balın gerçekliğinin tespitini daha da güçleştirmektedir.

Petek Balı Neden Daha Pahalıdır?

Damak zevki dışında, doğallık açısından çiçek balı ile pek bir farkı bulunmayan petek balının, üretim maliyetinin fazlalığı sebebi ile fiyatı daha yüksek şekilde piyasada yer alır.

Torosların en güzel çiçeklerinden sizler için özenle seçilen ve süzülen Okyay Bal ile çiçek balının kaliteli tadına ulaşmak parmaklarınızın ucunda. Hemen siparişinizi verin, 7’den 77’ye herkesin zevkle yiyeceğiz balımızı kapınıza kadar getirelim.

Son Yazılar

Okyay Blog - Balıktan Sonra Neden Helva Yenir?
Balıktan Sonra Neden Helva Yenir?

Balık, vücuda sunduğu faydalarla düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerdendir. Bağışıklık sistemini koruyan balık, kemiklerin güçlenmesine de destek olur. Aynı zamanda çocukların zeka gelişiminde de etkin

Devamını Oku »
Okyay Blog - Tahin Helvası Süt Yapar mı?
Tahin Helvası Süt Yapar mı?

Anne sütü, bebekleriniz için en faydalı besindir. Özellikle ilk 6 ay boyunca bebeğin yalnızca anne sütü tüketmesi gerekir. Hem gelişimini daha sağlıklı sürdürebilmesi hem de

Devamını Oku »
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?