fbpx
200 TL ÜZERİ TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÜCRETSİZ KARGO! Online destek hattı: 0 324 616 0444 info@okyay.com.tr

Bal Nasıl Muhafaza Edilir ve Nasıl Tüketilir?

Okyay Sözlük - Bal Nasıl Muhafaza Edilir ve Nasıl Tüketilir ?

İçerik

Okyay Sözlük ile bugünkü konumuz kahvaltıların vazgeçilmezi bal

Bal Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nedir?

Sofraların vazgeçilmezi balı gönül rahatlığı ile tüketmek için marka ürünlere yönelmekte fayda var çünkü balın kalitesini tadarak, koklayarak veya akışkanlığından anlamak mümkün değildir. Ayrıca balın aroması kaynağına göre, rengi de Bal Tebliği’ne göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple açıkta satılan ballar önerilmez.

Ucuza satılan balların gerçekliğini sorgulanır çünkü bal üretimi zahmetli ve maliyetli bir süreçtir. Bu nedenle ucuz balların gerçek veya katkısız bal olması pek olası değildir. Bal alırken ise detaylarını içeren etiketin incelenmesi, içeriğin ve balın üretim detaylarını görmek açısından önemli bir detaydır.

Bal Nasıl Muhafaza Edilir?

Okyay Bal‘ı en doğal halini korumak için ısı ve ışıktan uzak bir yerde muhafaza etmenizi öneririz. Balı muhafaza ettiğimiz odanın 18-24 derecelik oda sıcaklığında olması gerekir. Bundan daha yüksek sıcaklıklarda saklanması halinde balın renginde koyulaşma, kimyasal yapısında değişimler meydana gelebilir.

Bal cam kavanozlarda, kapağı kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir. Açıkta kalan bal ortamdaki nemi ve kokuyu içine alabilir. Ayrıca bal buzdolabında saklanmamalıdır, çünkü balın içinde bulunan doğal şeker, düşük sıcaklıkla etkileşime geçtiğinde kristalleşme oluşur. Ancak bu balın bozulduğu anlamına gelmez, benmari usulü kullanarak bal tekrar ilk günkü gibi kullanılabilir.

Bal En Güzel Hali ile Nasıl Tüketilir?

Bal içindeki doğal şekerden dolayı birçok kullanım alanına sahiptir. Klasik bal-kaymak ve bal-tereyağı ikilisinin dışında meyvelerle birlikte de tüketilebilir.

Ayrıca çocuğunuzun sağlığı için mamasında veya kendi sağlığınız için tatlı ve atıştırmalıklarda kullanabilirsiniz. Ancak hakiki bal tüketimi sonrası başka tatlı veya şekerli atıştırmalıkların yenmesi tavsiye edilmez. Baldan en iyi verim sabah aç karnına bir tatlı kaşığı yenmesidir.


Son Yazılar

Okyay Blog - Gül Reçeli Nasıl Yapılır?
Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Kahvaltıların vazgeçilmezi, damak zevkinize yakışacak bir gül reçeli yapmak kolay bir iş değildir. Reçel içinde kullandığımız malzemelerden nasıl yaptığımıza kadar her şey reçelin tadını değiştirebilir. Ayrıca,

Devamını Oku »
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?